Lista emulatorów – Brama do świata retro-gamingu

Lista emulatorów – Brama do świata retro-gamingu

2023-09-11 1 przez Gierkowa redakcja

Emulatory gier to niezwykłe narzędzia, które pozwalają nam przenieść się w przeszłość i zagrać w ulubione gry sprzętowe na współczesnym sprzęcie. Dzięki nim możemy cieszyć się klasykami retro-gamingu. W tym artykule przedstawimy listę emulatorów do różnych platform, dzięki którym możesz przeżyć swoje ulubione gry jeszcze raz.

Pełna lista emulatorów

Jeśli poszukujesz szerokiej gamy emulatorów dostępnych dla różnych platform i systemów operacyjnych, warto odwiedzić artykuł na Wikipedii zatytułowany: Lista emulatorów na Wikipedia. Tam znajdziesz pełny zestaw emulatorów, który może Cię zainteresować.

Kilka popularnych emulatorów dla systemu Windows:

 1. MAME (Multiple Arcade Machine Emulator) – MAME to emulator, który umożliwia granie w gry arcade z różnych epok. Jest doskonałym wyborem dla miłośników klasyków gier arcade: MAME – Strona domowa.
 2. DOSBox – DOSBox to emulator umożliwiający uruchamianie gier i programów z ery MS-DOS na systemie Windows: DOSBox – Strona domowa.
 3. Cemu (Nintendo Wii U) – Cemu to emulator Wii U, który pozwala na granie w gry tej konsoli na komputerze z systemem Windows: Cemu – Strona domowa.
 4. Xenia (Xbox 360) – Xenia, który wspomniano wcześniej, to także emulator dostępny dla systemu Windows: Xenia – strona domowa.
 5. PCSX2 (Sony PlayStation 2) – PCSX2, również już wspomniany, jest dostępny dla systemu Windows i pozwala na granie w gry z PS2 na komputerze: PCSX2 – Strona domowa.
 6. Project 64 (Nintendo 64) – Emulator Nintendo 64 jest dostępny dla systemu Windows i pozwala na granie w klasyczne gry N64 na PC: Project 64 – Strona domowa.
 7. Dolphin (Nintendo GameCube/Wii) – Dolphin, również wspomniany wcześniej, jest dostępny dla systemu Windows i oferuje granie w gry z GameCube i Wii na komputerze: Dolphin – Strona domowa.
 8. RetroArch – RetroArch to wieloplatformowy emulator, który jest dostępny dla systemu Windows i obsługuje wiele konsol retro: RetroArch – Strona domowa.

Oto dodatkowe emulatory dla systemu Windows, które można wykorzystać do cieszenia się grami retro na komputerze. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i obsługuje różne platformy, dzięki czemu możesz wybierać spośród szerokiego zakresu gier retro.

Emulatory na komputer i smartfony

 1. Dolphin (Nintendo GameCube/Wii) – Dolphin to jeden z najbardziej zaawansowanych emulatorów do gier Nintendo GameCube i Wii. Pozwala na płynne granie w wiele klasycznych tytułów.Dolphin – Strona Domowa.
 2. ePSXe (Sony PlayStation) – ePSXe to doskonały emulator PlayStation, który pozwala na granie w gry z PS1 w wysokiej rozdzielczości: ePSXe – Strona domowa.
 3. PPSSPP (Sony PSP) – Ten emulator PSP jest kompatybilny z wieloma tytułami i oferuje wiele zaawansowanych ustawień: PPSSPP – Strona domowa.
 4. RetroArch – RetroArch to wieloplatformowy emulator, który obsługuje wiele konsol, w tym NES, SNES, Sega Genesis i wiele innych: RetroArch – Strona domowa.

Emulatory na konsole i inne platformy

 1. SNES9x (Super Nintendo) – Doskonały emulator Super Nintendo, który pozwala na grę w klasyczne gry SNES: SNES9x – Strona domowa.
 2. ZSNES – Inny popularny emulator Super Nintendo, znany z niskich wymagań sprzętowych: ZSNES – Strona domowa.
 3. Project 64 (Nintendo 64) – Emulator Nintendo 64, który pozwala na granie w gry takie jak “Super Mario 64” czy “The Legend of Zelda: Ocarina of Time”: Project 64 – Strona domowa.
 4. PCSX2 (Sony PlayStation 2) – Jeśli jesteś fanem gier z PS2, to PCSX2 to emulator, którego potrzebujesz. Pozwala na grę w wiele tytułów w wysokiej jakości: PCSX2 – Strona domowa.

Emulatory na Androida

 1. My Boy! (Game Boy Advance) – Doskonały emulator Game Boy Advance na urządzenia mobilne z systemem Android: My Boy! – Sklep Google Play.
 2. ClassicBoy (Wieloplatformowy) – ClassicBoy to emulator, który obsługuje wiele konsol, w tym NES, SNES, PlayStation i wiele innych: ClassicBoy – Sklep Google Play.
 3. DraStic DS Emulator (Nintendo DS) – DraStic to najlepszy emulator Nintendo DS na Androida, pozwalający na płynne granie w gry DS: DraStic DS Emulator – Sklep Google Play.

Emulatory na iOS

 1. Provenance (Wieloplatformowy) – Emulator gier na iOS, który obsługuje wiele konsol, w tym NES, SNES, Sega Genesis i wiele innych: Provenance – Repozytorium GitHub.
 2. Delta Emulator (Wieloplatformowy) – Delta to emulator kompatybilny z wieloma konsolami, takimi jak GBA, NES, czy SNES: Delta Emulator – Strona domowa.

Emulatory na macOS

 1. OpenEmu (Wieloplatformowy) – OpenEmu to znakomity emulator na macOS, który obsługuje wiele konsol retro: OpenEmu – Strona domowa.

Emulatory na Linuxa

 1. RetroArch (Wieloplatformowy) – RetroArch jest dostępny na wiele platform, w tym na Linuxa, i obsługuje wiele konsol: RetroArch – Strona domowa.

Emulatory na Raspberry Pi

 1. RetroPie – Jeśli posiadasz Raspberry Pi, RetroPie to doskonałe oprogramowanie, które pozwala przekształcić go w konsolę do gier retro: RetroPie – Strona domowa.

Emulatory na Windows Phone (dla tych, którzy jeszcze używają)

 1. VBA10 (Game Boy Advance) – Emulator Game Boy Advance na Windows Phone, który pozwala na grę w gry GBA: VBA10 – Microsoft Store

Emulatory na inne platformy

 1. DosBox (DOS) – Jeśli tęsknisz za grami z ery DOS, DosBox to emulator, który pozwala na ich uruchamianie na wielu platformach: DosBox – Strona domowa.
 2. Citra (Nintendo 3DS) – Jeśli jesteś fanem gier z Nintendo 3DS, Citra to najlepszy emulator dla Ciebie: Citra – Strona Domowa.
 3. RPCS3 (Sony PlayStation 3) – Chociaż jest to wersja eksperymentalna, RPCS3 to najlepszy emulator PS3, który rozwija się w imponującym tempie: RPCS3 – Strona domowa.
 4. Xenia (Xbox 360) – Xenia to emulator Xbox 360, który pozwala na uruchamianie gier tej konsoli na komputerze: Xenia – Strona domowa.
 5. DOSBox-X (Rozszerzona wersja DOSBox) – DOSBox-X to rozszerzona wersja klasycznego emulatora DOS, z wieloma ulepszeniami i funkcjami: DOSBox-X – Strona domowa.

Podsumowanie

Emulatory gier to doskonały sposób na odkrywanie klasycznych tytułów z przeszłości. Dzięki nim możemy przenieść się z powrotem do czasów, gdy gry były prostsze, ale równie wciągające. Wybierając odpowiedni emulator do swojego ulubionego systemu, możesz cieszyć się grami retro-gamingu na swoim komputerze, smartfonie czy innej platformie. Odkryj świat retro-gier i wróć do swoich ulubionych tytułów dzięki tym fantastycznym emulatorom!

Udostępnij: